Z czego składa się zestaw perkusyjny? (cz.1)

Skład i rodzaj poszczególnych zestawów perkusyjnych może znacznie się różnić. Jedni decydują się na bardzo minimalistyczne opcje, inni z kolei wybierają znacznie bogatsze rozwiązania. Wszystko zależy od potrzeb, umiejętności i osobistych upodobań perkusisty. Jednak wszystkie sety łączy obecność elementów tj. centrala, werbel, 2 tom tomy, floor tom, hi hat, crash, ride. Poniżej omawiamy podstawowe kwestie techniczne oraz znaczenie poszczególnych części. 

Zestaw perkusyjny – klasyfikacja 

Zanim zajmiemy się omawianiem poszczególnych elementów zestawu perkusyjnego, chcemy wskazać podstawową klasyfikację. Zestaw perkusyjny można bowiem ująć w trzech kategoriach:

  • bębny — o różnych rozmiarach, średnicy korpusu i głębokości; 
  • talerze perkusyjne — posiadające różne średnice i grubości;
  • osprzęt (tzw. hardware) — wszelkie dodatkowe elementy tj. statywy,  ramiona, stołki czy przedłużki.

Teraz możemy zająć się indywidualnym omówieniem elementów. Jako pierwsze, pod lupę idą…

Bębny perkusyjne

Warto wiedzieć co skrywają poszczególne terminy. A więc po kolei…

Bęben basowy

Bęben basowy (znany również pod nazwą centrala, stopa oraz kick) – to na nim perkusista wybija podstawę rytmu. Jest wykonany z kilku warstw sklejki drewnianej, jego średnica wewnętrzna mieści się w przedziale od 16 do 26 cali, a głębokość wynosi najczęściej 16″ lub 20″. Wyróżnia go m.in. to, że do wydobywania dźwięków nie używa się pałek perkusyjnych (tak jak ma to najczęściej miejsce w przypadku większości instrumentów perkusyjnych), tylko mechanizmu nożnego (tzw. stopy). 

Centrala posiada niskie, basowe i głośne brzmienie. W naciągu rezonansowym często można spotkać nieduży otwór, który przeznaczony jest do umieszczenia mikrofonu. Z kolei na naciągu uderzanym wielu perkusistów przykleja łatę wzmacniającą, a w środku montuje pierścienie wytłumiające. 

Werbel perkusyjny

Werbel jest jednym z pierwszych elementów, z którym mają styczność początkujący perkusiści. Ćwiczenia na werblu pozwalają rozwinąć i szlifować umiejętności tj. prawidłowy chwyt pałki, praca nadgarstków czy znajomość kontekstów rytmicznych. To z jego pomocą  najłatwiej jest przekuwać wiedzę teoretyczną na umiejętności praktyczne. 

W przeciwieństwie do centrali werbel perkusyjny jest niewielki (najpopularniejszy rozmiar, to 14 cali średnicy i 5,5 cali głębokości). Produkuje się go z drewna lub metalu, a na powierzchni naciągu rezonującego montowane są sprężyny – ich liczba ma wpływ na wysokość wytwarzanych tonów. Werbel jest wyposażony w mechanizm umożliwiający poluzowanie sprężyn. Wówczas jego brzmienie staje się łagodniejsze i krótsze. 

Tomy

Tomy to bębny o szerokim zakresie średnic (od 6″ do 14″), które występują również pod nazwą kotły i przejścia. To ostatnie określenie powstało nie bez przyczyny – są one bowiem używane najczęściej w przejściach między taktami lub całymi frazami. Tomy mogą być montowane na centrali lub na oddzielnych statywach. Floor tom również może być zamontowany na statywie, ale często jest wyposażony w trzy nóżki, dzięki czemu może stać niezależnie od reszty elementów. 

To jeszcze nie koniec

Na tomach kończymy nasze dzisiejsze omówienie. W drugiej części artykułu poświęcimy nieco więcej uwagi talerzom perkusyjnym i hardware’owi. Tymczasem jak zwykle zapraszamy do zapoznania się z ofertą online dostępną na portalu allegro lub odwiedzenia sklepu stacjonarnego. Możecie tam znaleźć cały zestaw perkusyjny albo  skompletować lub dokupić wybrane elementy. Zapraszamy!