Zestaw perkusyjny nie jest odrębnym instrumentem, a zbiorem instrumentów perkusyjnych, które razem tworzą całość. Choć ostateczny skład seta może być właściwie dowolny (czasami można natknąć się na bardzo nietypowe zestawienia), łączy je obecność podstawowych elementów. W poprzednim artykule (jeśli jeszcze go nie widziałeś, koniecznie nadrób zaległości – link do pierwszej części artykułu) zgłębiliśmy nieco zagadnienia dotyczące bębnów. Tym razem skupimy się przede wszystkim na talerzach perkusyjnych.
Talerze w podstawowym zestawie perkusyjnym
W sklepach z instrumentami perkusyjnymi można znaleźć wiele modeli talerzy. Ważną kwestią jest odróżnienie ich poszczególnych typów. Podstawowy zestaw perkusyjny zawiera blachy…
Hi-hat
Talerze hi-hat są zawsze sprzedawane jako para. Posiadają specyficzną konstrukcję, ponieważ oba są zamontowane na jednym statywie, gdzie za pomocą zintegrowanego pedału można zmieniać wysokość górnej blachy. Zamknięty hi-hat wydaje krótkie, punktowe, wysokie i nieco cichsze dźwięki. Z kolej, kiedy jest otwarty wydobywane dźwięki są dłuższe i głośniejsze.
Blachy hi-hat dostępne są w rozmiarach: 10, 12, 13, 14, 15. Choć najczęściej można spotkać rozmiar 14″, wielu perkusistów urozmaica brzmienie swoich zestawów perkusyjnych, sięgając po mniejsze lub większe talerze.
Crash
Crash jest zazwyczaj większy, cieńszy i ma bardziej wypukłą kopułkę niż omawiany przed chwilą hi-hat. Najpopularniejsze rozmiary mieszczą się w przedziale od 15″ do 19″. Talerze crash wykorzystywane są przede wszystkim do akcentowania i najczęściej gra się na nich równocześnie ze stopą lub z werblem. Znajdują one zastosowanie w każdym gatunku muzycznym i powinny znaleźć się w każdym zestawie perkusyjnym.
Ride
Ride to duże ciężkie blachy o średnicy powyżej 20 cali. Odpowiadają za motorykę i otwierają przed perkusistami ogromne możliwości brzmieniowe. Uderzane główką pałki wydają selektywne punktowe brzmienie, z kolei po zetknięciu z większą częścią pałki perkusyjnej zrobią więcej hałasu, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w mocniejszych momentach. Trafienia w kopułkę pozwalają na wydobycie wyższych dźwięków, jakie można usłyszeć w kościele (dzwonki).
Talerze Ride znajdują wiele zastosowań, ponieważ z ich pomocą można m.in. różnicować partie perkusyjne i kontrolować górną siłę gry bębnów. Ride może być również podstawową blachą w całym utworze, dlatego z uwagi na szerokie spektrum możliwości jest obowiązkowym elementem każdego seta.
Hardware w zestawie perkusyjnym
Hardware to swego rodzaju szkielet, na którym ustawiamy, wieszamy i montujemy instrumenty perkusyjne. Osprzęt ten składa się z:
- statywów – hi-hat, werblowych i talerzowych;
- Tom Holderów – mechanizmy umożliwiające dopasowanie wysokości i kąta nachylenia Tomów. Montuje się je na centrali lub statywach;
- Multiclampów – umożliwiają montaż kilku elementów na jednym statywie.
Skompletuj swój zestaw perkusyjny w sklepie Cezary Drums
Jeżeli jesteś przed zakupem swojego pierwszego zestawu perkusyjnego, zapraszamy do odwiedzenia sklepu Cezary Drums. Chętnie pomożemy Ci w doborze odpowiednich instrumentów i odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Zapraszamy!