Wyjaśniamy, czym jest marimba

Marimba swoim brzmieniem i imponującym wyglądem zwraca uwagę oraz intryguje. Ten sporych rozmiarów instrument perkusyjny możemy usłyszeć w popularnych piosenkach, takich jak np. „Mamma Mia” Abby, „Africa” zespołu Toto czy singiel „Perfect” duetu Tiny Turner i Davida Bowiego. Skąd pochodzi? Czym się charakteryzuje? Jakie dźwięki wydaje? Odpowiedzi na te i inne pytania zdradza sklep Cezary Drums.

Skąd pochodzi marimba?

Chcąc poznać historię marimby, musimy przenieść się aż do Afryki. Pierwsze instrumenty tego typu wykonywano zazwyczaj z tykwy oraz bambusa. Były przeważnie jednorzędowe, a do ich strojenia korzystano głównie ze skali diatonicznych lub pentatonicznych. Dużą popularność zyskały w Gwatemali, gdzie do dzisiaj uznawane są za instrumenty narodowe i ich dźwięki rozbrzmiewają podczas ważnych uroczystości. To właśnie w tym kraju pojawiły się pierwsze dwurzędowe marimby, które charakteryzowały się chromatycznym układem płytek i rezonatorami z tykwy (później zastąpiono je drewnianymi skrzynkami). Kolejnym ważnym etapem było stworzenie w 1910 roku nowoczesnej wersji – pierwowzoru współczesnych instrumentów. Miejsce drewnianych rezonatorów zajęły cienkie rury wykonane z metalu, dzięki czemu uzyskano większą głośność. Marimba z czasem stawała się coraz bardziej popularna, a w połowie XX wieku weszła w skład standardowego zestawu perkusyjnego.

Z jakich materiałów zbudowana jest marimba?

Do tworzenia płytek instrumentu wykorzystuje się m.in. palisander. Ten materiał odpowiada za brzmienie najwyższej jakości. Przy wyborze odpowiedniego drewna należy wziąć pod uwagę wiek drzewa, twardość, a także gęstość słoi. Do produkcji marimby używa się także innych naturalnych surowców (np. padoku) oraz tworzyw sztucznych – tzw. kelonu.

Charakterystyczny dźwięk

Czemu marimba zawdzięcza swój wyjątkowy dźwięk?

  • szerszym płytkom dolnego rejestru, które stopniowo stają się coraz węższe w stronę górnej skali,
  • sposobowi strojenia płytek,
  • rezonatorom wzmacniającym siłę dźwięku,
  • doborowi pałek – materiały, z których zostały wykonane, wpływają na barwę dźwięku. Obecnie pałki najczęściej posiadają brzozowe lub ratanowe trzonki oraz główki owinięte przędzą.

Sposoby gry na marimbie

Najpopularniejszy podział technik gry na tym wyjątkowym instrumencie oparty jest na liczbie używanych pałek. Wyróżniamy więc technikę dwupałkową oraz czteropałkową. Ta druga, chociaż powstała później i jest bardziej skomplikowana, uważana jest za standard również podczas początkowych etapów nauki gry na marimbie. Muzycy powinni opanować także podstawowe sposoby trzymania pałek. Nie bez znaczenia jest również to, jaka część płytki instrumentu zostanie uderzona. Środek płytki lub jej brzeg gwarantują najpełniejsze brzmienie.

Sklep Cezary Drums oferuje instrumenty polecane przez profesjonalnych muzyków. To jakościowe produkty cechujące się wytrzymałością oraz stabilną konstrukcją. Na naszym koncie Allegro znajdziecie również sprawdzone pałki do marimby. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub wizyty w sklepie!