Werbel – w jakiej orkiestrze bierze udział?

Niezależnie od gatunku muzyki, brzmienie perkusji wydobywa się przed dźwięki innych instrumentów. Głównym jej zadaniem   jest nadawanie rytmu dla całego utworu. Jak wiadomo, perkusja to zestaw bębnów o różnych skalach i dźwiękach. Wśród brzmienia talerzy  i bębnów wyróżnia się rytm werbla. Czym się charakteryzuje i kiedy się go używa?

Czym jest werbel?

Obok bębna centralnego, werbel jest podstawowym elementem każdego zestawu perkusyjnego. Nazywany jest małym bębnem, a to przez wzgląd na jego rozmiary. Istotnie, werbel jest niewielki. Najczęściej spotyka się modele, które mają średnicę 14 cali oraz głębokość ok. 5,5 cala. Produkuje się też modele o głębokościach od 6 do 8 cali. Poza rozmiarem, największą różnicą między werblem a bębnem jest ich budowa. W werblach stosuje się dodatkowe sprężyny, które odpowiadają za ich charakterystyczny dźwięk

Budowa werbla

Budowa tego instrumentu nie jest szczególnie skomplikowana. Werbel zbudowany jest z korpusu, naciągów oraz obręczy, które przyciskają membrany. Do tego dochodzą sprężyny rezonujące i śruby, które mają za zadanie regulację napięcia. To co wyróżnia werble, to dwie membrany, których napięcie jest regulowane.

Z jakiego materiału wykonane są werble?

Werble oczywiście różnią się między sobą, a szczególnie ważnymi różnicami są rodzaje materiałów, z jakich zostały wykonane. Różne materiały mają wpływ na charakter brzmienia i – rzecz jasna – na cenę. Najpopularniejszy jest werbel wykonany z drewna lub z metalu. W przypadku użycia drewna brzmienie jest uzależnione od rodzaju drewna i ilości użytych do budowy warstw. Najczęściej do wykonania werbla używa się mahonia i klonu.

Drugi rodzaj to werbel metalowy. Cechą szczególną werbli metalowych jest bardzo czysty i wyrazisty dźwięk. Poza tym charakterystyczny jest ich bardzo mocny i głośny ton. Wprawione ucho wychwyci jednak metaliczny pogłos.

Jak to z werblami było?

Wiemy już czym charakteryzuje się werbel, ale do czego się go używa? Przeznaczenie werbli wynika z ich historii, gdzie pierwotnie były bębnami marszowymi, których używały orkiestry wojskowe. Wyznaczał on rytm marszu. Wcześniej werble były używane nawet na polach bitewnych. Każdy z nas zapewne pamięta początek sceny bitwy pod Grunwaldem z filmu Jerzego Hoffmana, która zaczyna się właśnie od nadania rytmu werblami. Nie był to wymysł reżysera lub poety, ponieważ tak faktycznie bywało na polach bitew średniowiecznej Europy. Obecnie orkiestry wojskowe nadal korzystają z werbli, co można zaobserwować na różnych paradach podczas świąt państwowych.

Werblowe rytmy nie tylko dla wojska!

Nie tylko orkiestry wojskowe używają werbli. Jako jeden z podstawowych elementów zestawu perkusyjnego jest używany właściwie w każdego rodzaju orkiestrze. Orkiestry dęte, które grają zarówno w filharmoniach, jak i na paradach, używają werbli zawsze. Niemal wszystkie perkusje wyposażone są w werble, więc spotkać je można we wszystkich właściwie rodzajach muzyki – od rocka po jazz.

Popularne, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, jest używanie werbli na boiskach sportowych. Powszechny jest tam zwyczaj, że przed meczami zbiera się tłum, by synchronicznie grać na werblach i innych bębnach.

Jak widać, werbel jest instrumentem bardzo uniwersalnym, którego brzmienie jest niezbędną częścią większości zespołów muzycznych i orkiestr.