Talerze perkusyjne bez tajemnic – wszystko, co musicie wiedzieć o blachach

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że talerze perkusyjne nie różnią się zbytnio od siebie. Ale to tylko wrażenie! Oczywiście łączy ich okrągły kształt, ale wybierając blachy, nie możemy kierować się wyłącznie wyglądem i estetyką. Kupienie najbardziej lśniących instrumentów z oferty nie zagwarantuje nam zadowolenia, jeśli nie weźmiemy pod uwagę charakterystyki ich brzmienia. Co więc warto wiedzieć o tych niezbędnych elementach każdego zestawu perkusyjnego?

Jak zbudowane są talerze perkusyjne?

Chociaż budowa blach nie jest zbyt skomplikowana, możemy wyróżnić poszczególne części tych instrumentów. To przede wszystkim kopułka, nazywana też główką, łuk (stopień zakrzywienia) i krawędź. Wszystkie te elementy wpływają na brzmienie, jakie możemy osiągnąć. Nie mniej ważnymi parametrami są:

  • profil – im większa wysokość pomiędzy szczytem kopułki a krawędzią talerza tym wyższy staje się dźwięk;
  • ciężar – przyjmuje się, że grube blachy mają mniej tonów niskich;
  • średnica – ten element mierzony jest w calach.

A z jakich materiałów produkuje się talerze perkusyjne? Najpopularniejszych surowcami są brąz oraz mosiądz, z którego powstają egzemplarze klasy ekonomicznej.

Powiększ swój zestaw

W poprzednich wpisach zdradziliśmy, jakie blachy wchodzą w skład podstawowego zestawu perkusyjnego. Mowa oczywiście o talerzach typu hit-hat, crush oraz ride. Musimy również wspomnieć
o pozostałych, również popularnych rodzajach:

  • china – ich zadaniem jest akcentowanie rytmu. Występują w różnych rozmiarach, najczęściej od 16 do 18 cali. Mniejsze talerze świetnie pełnią funkcję ozdobnikową;
  • splash – te małe blachy (do 12 cali) cechują się jasnym tonem i krótkim brzmieniem. Podobnie jak talerze china doskonale sprawdzają się jako ozdobniki i urozmaicają zestaw;
  • talerze efektowe – to obszerna grupa instrumentów, które wyróżniają się charakterystycznym wyglądem (np. otwory, falowania) oraz połączeniem materiałów. Dzięki temu uzyskać można naprawdę nietypowe brzmienia.

Talerze perkusyjne do zadań specjalnych

Uderzając w talerze perkusyjne, spodziewamy się głośnych i wyrazistych dźwięków. Doświadczeni producenci instrumentów wiedzą, że nie każdy przecież ma możliwość ćwiczenia w doskonale wyciszonych studiach. Dlatego też powstały specjalne talerze MUTE. To świetnie rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą grać sąsiadom na nerwach, ale jednocześnie nie zamierzają rezygnować z brzmienia wysokiej jakości.

Talerze perkusyjne w komplecie czy osobno?

Zdajemy sobie sprawę, że ilość informacji może być nieco przytłaczająca, zwłaszcza dla początkujących, dlatego zalecamy skorzystanie z profesjonalnego doradztwa. To opcja zarówno dla kupujących od razu gotowy zestaw, jak i dla klientów, którzy zdecydowali się skompletować poszczególne blachy osobno. Zwłaszcza w tym drugim przypadku rady profesjonalisty będą nieocenione, bo doświadczony muzyk potrafi mieszać talerze perkusyjne o różnych paramentach i łączyć modele pochodzące od kilku producentów.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze instrumentów, skorzystaj z oferty Cezary Drums!