Strojenie perkusji – jak zrobić to dobrze?

Jak każdy instrument muzyczny, tak i perkusja, do prawidłowego funkcjonowania wymaga odpowiedniego przygotowania. Rozstrojony instrument brzmi fatalnie, a wydawane przez niego dźwięki są męką dla samego grającego, jak i osób słuchających. Strojenie perkusji to czynność niezbędna do uzyskania pożądanych dźwięków. Jest czynnością o tyle skomplikowaną, że wymaga również zestrojenia ze sobą poszczególnych elementów zestawu.

Strojenie perkusji – od czego zacząć?

Ilu perkusistów, tyle może być teorii czy technik strojenia. Natomiast są pewne niezmienne czynności techniczne, które należy wykonać. Warto zaopatrzyć się w nowe naciągi, natomiast  kolejność strojenia poszczególnych elementów jest dowolna. Niektórzy muzycy rozpoczynają strojenie od werbla, inni od najmniejszego formą i przechodzą chronologicznie do coraz większych kotłów. Warto podczas strojenia przeczyścić szmatką wszystkie te miejsca korpusu, które są na co dzień ciężko dostępne, gdy membrana jest naciągnięta.

Strojenie właściwe

Każdy kocioł posiada dwie membrany – górną, w którą uderzamy pałką oraz dolną – tzw. rezonującą. Sposób strojenia wszystkich bębnów odbywa się w bardzo podobny sposób. Na początku dokręcamy ręcznie wszystkie śruby, aż do utraty pewnego luzu a następnie przechodzimy do dokręcania membrany kluczem. Te dokręcanie musi być równomiernie dokonywane i najlepiej robić to naprzemiennie po przekątnej okręgu, tak by zniknęły niepożądane fałdy na membranie.

Dostrajanie czyli fine tunning

Kiedy jest już równo ułożona na korpusie, możemy przystąpić do dostrajania. Lekko naciskamy kciukiem środek membrany natomiast pałką delikatnie uderzamy przy krawędzi, tuż obok śruby. Równocześnie delikatnie dokręcamy śruby do momentu, aż uzyskamy przy krawędzi jednakową wysokość dźwięku przy każdej ze śrub strojących. Nie bądźmy niecierpliwi! Strojenie perkusji to zajęcie wymagające dokładności i czasu. Wymaga niekiedy zrobienia kilku kółeczek zanim uzyskamy jednakową wysokość przy każdej ze śrub. . To jakie interwały chcemy uzyskać pomiędzy poszczególnymi półkotłami jest oczywiście sprawą indywidualną każdego bębniarza. Należy pamiętać, że werbel stroimy zawsze przy wyłączonych sprężynach

Jak często stroić perkusję?

Zależy to przede wszystkim od tego, jak często się ona nam będzie rozstrajać lub od tego jak często będziemy chcieli zmienić jej brzmienie. Podczas „pracy” perkusja otrzymuje porządną dawkę drgań, co sprawia, że śruby mocujące z czasem się po prostu luzują. Warto więc stroić instrument regularnie, bo wydawane dzięki temu dźwięki, zyskają zupełnie inną tonację, którą przyjemnie będzie się słuchać. Ponadto perkusja, jak każdy inny instrument powinien dobrze brzmieć w danym utworze. Dlatego wielu perkusistów w studio dostraja perkusję właśnie pod konkretny utwór czyli do jego tonacji.

Postaw na fachową pomoc

Najważniejsze w strojeniu jest skutek – czyli odpowiednie współbrzmienie wszystkich elementów zestawu. Dla jak najlepszego efektu polecamy pomoc profesjonalisty, jakim jest Cezary Prajsnar, właściciel sklepu Cezary Drums. Jako zawodowy perkusista z pewnością uzyska brzmienie perkusji, o jakim marzyłeś. Służy również pomocą w wyborze instrumentu oraz nauki gry.

Skontaktuj się z nami pod telefonem: 508983921