Omawiamy wybrane akcesoria perkusyjne

Na zestaw perkusyjny składa się wiele pojedynczych elementów. Bębny, werble czy talerze perkusyjne pochłaniają sporo uwagi zarówno początkujących, jak i bardziej wprawionych pałkarzy. Jednak obiektem zainteresowania poniższego wpisu nie są instrumenty a akcesoria perkusyjne, które ułatwiają życie wszystkim muzykom. 

Akcesoria do strojenia

Stroiki perkusyjne to jedne z najbardziej przydatnych akcesoriów. Pozwalają w prosty i szybki sposób dojść do pełnego wybrzmienia korpusu. 

Na rynku dostępne są:

  • stroiki analogwoe – działają one na zasadzie śruby mikrometrycznej. Urządzenia analogowe mierzą napięcie membrany w miejscu przyłożenia stroika. Odczytaną wartość można zobaczyć na zegarze. Przed ich zakupem warto zwrócić uwagę, czy są wyposażone w specjalny ring, który pozwala ustawiać stroik w takiej samej odległości od wszystkich śrub. Pozwala to przyspieszyć i usprawnić proces strojenia. 
  • stroiki elektroniczne (cyfrowe) – jest to nieco bardziej zaawansowane narzędzie, dlatego ma więcej opcji. Posiada ono wbudowany mikrofon i zbiera drgania, a następnie na tej podstawie wyświetla na ekranie wysokość badanego dźwięku. Do najczęściej wymienianych zalet zalicza się precyzyjne działanie i możliwość strojenia naciągu do konkretnego dźwięku. 

Czym kierować się przy wyborze stroika?

Z uwagi na różnice w działaniu, urządzenia cyfrowe i analogowe lepiej sprawdzają się w różnych warunkach. Dlatego też osoby, które grają na perkusji w studio lub innych pomieszczeniach zamkniętych, znacznie częściej sięgają po stroiki cyfrowe. Z kolei muzycy, którzy dużo koncertują, a przez to strojenie instrumentu często odbywa się w obecności licznych dźwięków z zewnątrz, powinny raczej decydować się na stroiki analogowe. 

Pady treningowe

Jest to lekki, poręczny sprzęt, który pozwoli ci popracować nad poczuciem rytmu, poćwiczyć swoje umiejętności w podróży czy rozgrzać nadgarstki przed próbą albo koncertem. Pady treningowe nie są wyjątkiem w stosunku do pozostałych instrumentów i akcesoriów perkusyjnych, dlatego ich wybór na rynku jest równie szeroki. Różnią się między sobą przede wszystkim powierzchnią i stopniem odbicia pałki perkusyjnej. Bardziej zaawansowane modele mogą mieć np. dwa różne stopnie odbicia (pady dwustronne) czy kilka różnych powierzchni. Coraz popularniejsze są również pady elektroniczne z wbudowanym metronomem. Jest to duże udogodnienie dla osób, które chcą popracować nad stabilną grą i mają tendencję do gubienia rytmu. 

Akcesoria perkusyjne niezbędne do ćwiczeń w domu, czyli wyciszacze do perkusji

Pewnie każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że perkusja nie należy do najcichszych instrumentów. To, że potrafi ona narobić sporo hałasu, może być zarówno wadą, jak i zaletą (wadą są w tym przypadku najczęściej słabe nerwy niektórych sąsiadów i domowników ;))

Dlatego też wyciszające akcesoria perkusyjne są często jedynym wyjściem dla osób chcących ćwiczyć “w zaciszu” własnego domu. Wyciszacze piankowe, naciągi siateczkowe czy ciche talerze pozwalają skupić się na swojej grze, technice i zadaniu, które chcemy zrealizować, bez narażania się na konflikty z otoczeniem. 

Akcesoria perkusyjne i nie tylko – zapraszamy do sklepu Cezary Drums

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu (możesz to zrobić, wchodząc na nasz profil na allegro lub odwiedzając stacjonarną placówkę w Rzeszowie). Znajdziesz u nas zarówno instrumenty, jak i akcesoria perkusyjne (np. pady ćwiczeniowe). 

Poza tym chętnie pomożemy ci w doborze wyposażenia, które w największym stopniu będzie odpowiadało Twoim oczekiwaniom i możliwościom finansowym (właściciel sam jest perkusistą i nauczycielem, więc zna się na rzeczy 😉).