Omawiamy instrumenty perkusyjne

Wielu ludzi, którzy nie mają wiele wspólnego ze światem muzyki nie wie, że instrumenty perkusyjne to o wiele więcej niż znany przez wszystkich zestaw perkusyjny. Mimo że jest on w standardowym wyposażeniu każdego zespołu rockowego, rodzina tych instrumentów jest znacznie większa. Dlatego też postanowiliśmy opisać pokrótce kilka z nich.

Ksylofon

Ksylofon to instrument, którego początki sięgają XIV wieku. Choć jego nazwa może się wydawać nieco obca, większość z was prawdopodobnie miała styczność z jego uproszczoną formą, czyli cymbałkami. 

Należy on do grupy idiofonów, co oznacza, że jego podstawowym elementem są sztabki. 

Są one produkowane z twardego drewna dobrej jakości (najczęściej różanego lub palisandrowego). Sztabki (różnej długości) mogą być ułożone na metalowej ramie w dwóch wariantach – od najkrótszych do najdłuższych lub w dwóch rzędach (układ na wzór klawiatury fortepianu). Poniżej umieszczone są rezonatory, których rolą jest wzmocnienie głośności wydobywanych dźwięków. 

Wibrafon

Wibrafon w odróżnieniu od ksylofonu jest stosunkowo młodym instrumentem. Jego początki sięgają bowiem zaledwie lat 20 ubiegłego wieku (w przyszłym roku będzie obchodził swoje setne urodziny 🎂🍰).  Składa się z ułożonych w dwóch rzędach metalowych płytek. Są one połączone z zestawem rur, które pełnią rolę rezonatorów. Na uwagę może tutaj zasługiwać sposób gry pałeczkami. Wibrafoniści operują bowiem nie dwoma a czterema pałeczkami (trzymając po dwie w każdej ręce). 

Dzwonki perkusyjne

Dzwony nazywane inaczej dzwonkami lub dzwonkami orkiestrowymi. Jako ciekawostkę dodamy, że  ich pełna nazwa to z niemieckiego Glockenspiel, co oznacza „grę dzwonów”. Ich dźwięk przypomina brzmienie prawdziwych dzwonów kościelnych i jest tak wysoki, że nie można go dokładnie zanotować na pięciolinii. Dlatego też najczęściej partie dzwonów oznacza się umownie, zapisując je o dwie oktawy niżej od ich rzeczywistego brzmienia. 

Dzwonki składają się z metalowych rur w kształcie półkul, które są zawieszone w dwóch rzędach na specjalnej ramie. Zamiast rezonatorów, posiadają specjalne tłumiki, które uruchamia się za pomocą pedału. Dźwięki wydobywa się używając drewnianego młotka. 

Tamburyn

Tamburyn (bębenek baskijski) jest instrumentem, który niestety dość często traktowany jest po macoszemu. Jego budowa jest stosunkowo prosta – składa się z drewnianej lub metalowej ramy, na którą naciągnięta jest skóra (w tej chwili na popularności zyskują też modele bez powlekania). W nawiertach na obręczy umieszcza się dodatkowo blaszki lub dzwoneczki.

Gra na tamburynie wydaje się bardzo prosta (dlatego też ten instrument perkusyjny często jest wykorzystywany podczas lekcji muzyki i rytmiki). Jednak w tym przypadku  „wydaje się” to słowo klucz. Aby w odpowiedni sposób wykorzystać cały potencjał, jaki posiada bębenek baskijski, potrzeba wprawy i wielu godzin ćwiczeń. Potrząsanie, uderzanie i muskanie jego powierzchni powinno być bowiem wykonywane w odpowiedni sposób. 

Możliwy jest też montaż tamburyna na statywie perkusyjnym. Jest on wtedy swego rodzaju uzupełnieniem dla blach hi-hat.

Instrumenty perkusyjne w sklepie Cezary Drums

Choć o instrumentach perkusyjnych można by było jeszcze napisać wiele, na dziś zamykamy naszą listę. Tymczasem w oczekiwaniu na kolejny artykuł zachęcamy do zapoznania się z asortymentem sklepu Cezary Drums. Znajdziecie u nas m.in. dzwonki, marimby, ksylofony, tamburyn na hit hat czy pałki do marimby, wibrafonu i perkusji. Sprzedaż prowadzimy w sklepie stacjonarnym oraz na portalu allegro