Na czym polega strojenie perkusji

Strojenie skrzypiec, gitary czy wiolonczeli to oczywistość – muzycy robią to kilka razy dziennie. O stroicielach zajmujących się fortepianami i pianinami wielu z nas słyszało. A czy trzeba stroić perkusję? Otóż tak! Zobacz jak to wygląda i kiedy warto to robić.

Fizyka w strojeniu perkusji

Struna, by dawała odpowiedni dźwięk, musi być naciągnięta. Z czasem, na skutek uderzeń i warunków, zmienia poziom napięcia i “rozstraja się”. Skoro więc bębny mają membranę, która – naciągnięta – wydobywa dźwięk, łatwo domyślić się, że z czasem napięcie się zmniejsza, a co za tym idzie, zmienia się brzmienie. Nie trzeba być wirtuozem perkusji, by domyślić się, że na “luźnej” membranie trudno grać

Po co stroić perkusję?

Przy pomocy instrumentów dętych, klawiszowych czy strunowych można zagrać melodię, dlatego nazywamy je melodycznymi. Perkusja i bębny stanowią osobną grupę – to instrumenty  niemelodyczne. Można na nich wystukiwać rytm. Czy więc czystość dźwięku ma tu jakieś znaczenie? Przecież rytm można wystukać nawet uderzając łyżką o rondel, a nikt nie stroi garnków! Kotły jednak warto stroić. Nienastrojona perkusja od razu jest słyszalna i drażni nawet osoby, które nie mają dobrego słuchu muzycznego. Właściwe nastrojenie i zestrojenie poszczególnych elementów gwarantuje brzmienie nie tylko czyste, ale i dopasowane do rodzaju muzyki czy charakteru danego utworu.

Zobaczmy, co nastroić w perkusji

Perkusja to instrument składający się z wielu elementów. W jej skład wchodzą talerze, tomy, werbel, bęben basowy i inne. Nie wszystko wymaga strojenia. Talerze są instrumentami, które raz odlane nie rozstrajają się. Pozostałe elementy raz na jakiś czas trzeba nastroić. Mało tego, trzeba zestroić je ze sobą, tak by wspólnie tworzyły harmonię.

Przystępujemy do strojenia perkusji

Strojenie perkusji możemy podzielić na dwa etapy: wstępny i właściwy. Pierwszy polega na naciągnięciu membran tak, by nie były zbyt luźne oraz na zlikwidowaniu ewentualnych fałd. Na tym etapie będzie potrzebny klucz perkusyjny. Następnie przechodzimy do dostrajania czyli uzyskiwania odpowiedniego brzmienia. Tutaj wystarczą prawdopodobnie pałki. Trudno powiedzieć, od którego elementu zacząć – perkusiści robią to według swoich indywidualnych upodobań. Niektórzy np. zaczynają od strojenia werbla i potem dostrajają resztę do niego. Warto pamiętać, że strojenie perkusji jest pracochłonne i wymaga cierpliwości oraz dokładności.

Jak często stroić perkusję?

Choć perkusja nie rozstraja się tak szybko jak gitara, to zasada jest tu podobna – należy nastroić instrument, gdy tego wymaga. Profesjonalni muzycy w studiach nagrań stroją perkusje przed każdym nowym utworem, nie tylko po to, by instrument brzmiał czysto, ale i po to, by dopasować jego brzmienie do gatunku czy piosenki jaka będzie nagrywana. Na koncertach czy tzw. jam session nie ma takich możliwości czasowych, więc trzeba wybrać opcję uniwersalną lub najbardziej wypośrodkowaną. Może się zdarzyć, że twoja perkusja rozstraja się w dziwnie szybkim tempie. Prawdopodobnie ma to związek z kiepskiej jakości materiałami, z jakich została wykonana. Wówczas powinieneś zakupić specjalne podkładki teflonowe.

Zrób to sam albo zrobimy to dla ciebie

Niektórzy stroją instrumenty “od ucha”, inni używają do tego celu dostępnych na rynku stroików. Początkujący muzycy zazwyczaj nie do końca wiedzą jak poradzić sobie z tym zadaniem, nawet gdy mają do dyspozycji stroiki. Jeśli strojenie perkusji na tym etapie twojej muzycznej drogi wydaje ci się zadaniem przerastającym twoje siły, zgłoś się do nas. Chętnie przyjedziemy i zajmiemy się twoimi “garami” nie tylko po to, by brzmiały czysto, ale i po to, by dopasować je do rodzaju muzyki jaką grasz.