Marimba, wibrafon, ksylofon – czym się różnią?

Kiedy widzimy altówkę, wiolonczelę i kontrabas, wielu podejrzewa, że to po prostu różne rozmiary skrzypiec. Podobnie, a nawet jeszcze trudniej, jest z ksylofonem, marimbą i wibrafonem – instrumentami, które wizualnie nie różnią się nawet rozmiarem.

Marimba, wibrafon ksylofon – co je łączy?

Marimba, wibrafon i ksylofon to instrumenty perkusyjne sztabkowe. Oznacza to, że dźwięk wydobywa się z nich, uderzając w wykonane z różnych materiałów sztabki. Wszystkie trzy mają postać rzędu lub rzędów sztabek, a grający na nich trzyma w dłoni od jednej do czterech pałeczek.

Ksylofon czyli harmonijka słomiana

Ksylofon to instrument do złudzenia przypominający dziecinne dzwonki (zwane z kolei cymbałkami). Jeśli tylko zapamiętamy, że po grecku „ksylo” to drewno, z łatwością odróżnimy te dwa instrumenty od siebie, ponieważ dzwonki mają sztabki metalowe, a ksylofon zawsze drewniane.

Ksylofon – uśmiechnięty instrument

W ksylofonie sztabek jest maksymalnie 50, mają tę samą szerokość i są poukładane w dwóch rzędach na ramie. Sztabki wykonuje się z twardego drewna, najczęściej palisandru. Zdarza się, że pod nimi umieszczane są tzw. rezonatory czyli rurki, które wzmacniają dźwięk, ale nie jest to regułą. Pierwsze alikwoty są w ksylofonie o 1 i 1/5 oktawy wyższe od tonu podstawowego. Ksylofon ma niezwykle „pogodne” brzmienie, a dźwięk wydobywany przez pojedyncze uderzenie sztabki, jest bardzo krótki. Na ksylofonie gra się twardymi pałkami.

Marimba albo marimbafon

Marimba to bardzo bliska kuzynka ksylofonu. Brzmienie marimby jest powszechnie znane dzięki popularnej piosence „Mama mia” Abby lub „Africa” zespołu Toto. Rzeczywiście marimba pochodzi z Afryki, choć niezależnie powstała także w Ameryce Środkowej.

Marimba – będziesz pod wrażeniem

Marimba ma skalę o jedną oktawę niższą, niż ksylofon, jej sztabki są cieńsze i nieco szersze. Wykonuje się je z drewna, a poniżej umieszcza drewniane lub metalowe rezonatory. Najniższy dźwięk jaki może wydać marimba jest o jedną oktawę niższy od pierwszego alikwotu. Marimbiści grają często trzymając po dwie miękkie pałki w ręce, co pozwala na wydobycie aż czterech dźwięków jednocześnie. Brzmienie marimby jest melodyjne i miękkie, bardziej bogate niż brzmienie ksylofonu, a przy tym bardzo etniczne, stąd zainteresowanie marimbą wśród twórców tego typu muzyki. Marimba ma też duże możliwości dynamiczne, dzięki czemu koncerty marimbistów robią duże wrażenie

Wibrafon

Wibrafon jest najmłodszy z całej rodziny, powstał w XX wieku w Ameryce.  W przeciwieństwie do swoich powyższych kuzynów, wibrafon ma sztabki wykonane z metalu, podobnie jak rezonatory. Dźwięki wibrafonu są także znacznie dłuższe niż te, wydawane przez drewniany ksylofon czy marimbę.  Na wibrafonie gra się pałeczkami, których główki owinięte są filcem, wełną lub gumą.

Wibrafon – instrument z silniczkiem

Skala wibrafonu to trzy, czasem cztery oktawy. Podstawową różnicą jest jednak fakt, że wibrafon, to instrument elektryczny – wewnątrz rezonatorów znajdziemy małe płytki, wprawiane w ruch przez silnik. Dzięki nim instrument wydaje dźwięk tremolo czyli wibrujący – stąd nazwa. Na wibrafonie można jednak grać także bez silniczka.