Kim jest perkusista w orkiestrze? Sklep perkusyjny wyjaśnia…

Perkusista”, :perkusjonalista”, „bębniarz” – to sformułowania mające na celu określić osobę grającą na instrumentach perkusyjnych. Pojęcia te, niestety, często są mylnie rozumiane i interpretowane. Kojarzą się jedynie z osobą zasiadającą za zestawem perkusyjnym, najczęściej z tyłu sceny i stanowiącą mniej istotną część zespołu. Właściciel sklepu perkusyjnego doskonale wie, że to błędne przekonanie i wyjaśnia, kim perkusista jest naprawdę!

Wszystkiemu winna zła nomenklatura – przekonuje obsługa sklepu perkusyjnego Cezary Drums

W języku polskim perkusista to ktoś, kto gra na perkusji… Czyli, że na czym gra? No jak to, na czym? Na tak zwanych bębnach czy garach. Jest to, ogólnie rzecz biorąc, pierwsza myśl pojawiająca się w głowie rozmówcy laika, amatora, a  nawet czasem profesjonalisty. W niektórych językach występuje bardziej precyzyjne słownictwo, które określa rodzaj używanego instrumentarium perkusyjnego przez muzyka. W świecie anglojęzycznym żywa się słowa „drummer” – tzn. ten, który gra na bębnach czyli…bębniarz! To słowo istnieje również w naszym języku, lecz uważane jest za mniej profesjonalne, wręcz potoczne.

Francuzi osobę grającą na zestawach perkusyjnych nazywają „batteur” “Percussionniste” (perkusista) jest nazwą zarezerwowaną wyłącznie dla muzyków grających na pozostałych instrumentach perkusyjnych. Podobnie jest w języku niemieckim – osobne słowo określa bębniarza – “schlagzeuger, osobne osobę perkusisty – perkussionist”.

Na czym gra perkusista? Sklep perkusyjny wyjaśnia

zdjęcie pochodzi ze strony: https://maja-artystyka.blogspot.com/

Instrumentem perkusyjnym jest każdy instrument muzyczny, który wytwarza wibrujący dźwięk po uderzeniu, skrobaniu lub wstrząśnięciu. Chociaż bębny są chyba najbardziej rozpoznawalnym rodzajem instrumentu perkusyjnego, marakasy, wibrafony, klawesyn, marimba czy tamburyn, a nawet fortepian są również perkusyjne. Instrumenty te są wykorzystywane w muzyce symfonicznej, orkiestrowej (np. werbel, kotły, talerze, wielki bęben, trójkąt, dzwonki i cała masa innych) oraz w innych formach sztuki perkusyjnej, coraz bardziej rozpoznawalnej na świecie tj. w muzyce perkusyjnej kameralnej i solowej. Perkusista gra także na tzw. “perkusjonaliach” (“przeszkadzajkach”) oraz instrumentach pochodzących z różnych kultur świata  i stosuje oryginalne techniki gry na tych instrumentach.

Dużo rytmu, mniej melodii?

Do głównych zadań perkusisty należy zapewnienie rytmu utworowi muzycznemu. W wielu kompozycjach muzycznych to bębny lub sekcja perkusyjna wyznaczają tempo utworu i pomagają utrzymać wszystkie inne instrumenty „w ryzach”. Instrumenty melodyczne, takie jak harfa czy fortepian mają zapewnić wprowadzenie linii melodycznej i odpowiedniego nastroju utworu. Marimby zaś lub wibrafony sprawdzają się doskonale zarówno do melodii, jak i rytmu.

Perkusista to nie tylko bębniarz!

Instrumenty perkusyjne to ogromna rodzina. Nie można zatem utożsamiać perkusisty tylko z osobą uderzającą w bębny! Różnorodność instrumentów perkusyjnych to bezmiar odmiennych dźwięków, które można wykorzystać w każdym gatunku muzycznym.  Gra na tego rodzaju instrumentach wymaga nie tylko posiadania wyczucia rytmu, ale także odpowiednich technik. Aby stać się wirtuozem, zwykle nie wystarczy być samoukiem. Dobrze jest nabywać umiejętności lub doskonalić je poprzez lekcje gry uczęszczając do szkół muzycznych czy na prywatne lekcje. Sklep perkusyjny w Rzeszowie poleca naukę u zawodowego muzyka i nauczyciela Cezarego Prajsnara, któremu znane są wszystkie tajemnice tych czarownych instrumentów.