Kalimba – „kieszonkowy” instrument perkusyjny

Dla wielu osób kalimba jest nic nieznaczącym określeniem. Jednak dla amatorów etnicznej (i nie tylko) muzyki, stanowi synonim kojących i miłych dla ucha dźwięków. Skąd pochodzi? Jak wygląda? Przedstawiamy!

Czym jest kalimba?

Tajemniczo brzmiąca nazwa „kalimba” to instrument perkusyjny z grupy idiofonów szarpanych, zwany również lamellofonem. Ten perkusyjny instrument blaszkowy pochodzi z Afryki i tam cieszy się  największą popularnością. Znany jest rdzennej społeczności od ponad 3000 lat! Za propagatora kalimby w Ameryce i Europie uznaje się Hugh Traceya, któremu tak bardzo spodobało się jej brzmienie, że w latach 50-tych rozpoczął produkcję tego niezwykłego instrumentu i eksportował na rynki światowe.

Jak zbudowany jest  lamellofon?

W zależności od regionu pochodzenia i budowy przybiera różne formy , a także nazwy: zanza, mbira, canca czy insimbi. Wszystkie rodzaje doskonale oddają etniczny klimat strefy swojego pochodzenia. Ze względu na to, że instrument był popularny w różnych częściach Afryki, a jego rozwój ewoluował przez lata, to kalimby różnią się między sobą wyglądem i budową.

Istota dźwięku kalimby

Podstawowe założenie pozostaje jednak takie same – tzn. instrument zbudowany jest z kilkunastu blaszek, które zamocowane są na pudle rezonansowym, którym może być kawałek litego drewna, ale także drewniana skrzyneczka. Blaszki również występują w różnych konfiguracjach. Ilość dźwięków, jakie możemy uzyskać zależy właśnie od ich ilości, a ich wysokość od długości i grubości. Najpopularniejszy jest układ w jednym rzędzie, aczkolwiek  mogą być również umieszczone np. w dwóch rzędach.

Czyste brzmienie, przyjemność z grania

Ciepłe i kojące dźwięki kalimby są niezwykle przyjemne i można je porównać do brzmienia klasycznej pozytywki. Już pierwsze spotkanie z tym instrumentem zachęca do dalszej nauki gry, która to odbywa się głównie za pomocą kciuków. Należy bowiem złapać instrument oburącz i wciskać bądź podważać blaszki, tym samym generując dźwięk. Dużym atutem lamellofonu są jego kompaktowe rozmiary, dzięki czemu instrument możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie! Najmniejsze mieszczą się dosłownie w kieszeni, co czyni z nich doskonałego kompana przy ognisku lub spotkaniu ze znajomymi.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Jakość dźwięku – czyli kwestia dosyć indywidualna, którą najlepiej sprawdzić w sklepie perkusyjnym przed zakupem.
  • Rozmiar blaszek – uważa się, że im szersze blaszki, tym łatwiejsza jest gra. Dlatego też poleca się szerokość powyżej 9 mm, bowiem może ona zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.
  • Wielkość instrumentu – ten element przekłada się na komfort grania na instrumencie, więc warto zastanowić się nad idealnym rozmiarem.
  • Cena – kalimby można zakupić w naprawdę różnych cenach. Warto jednak pamiętać, że dysponując ograniczonym budżetem, lepiej wybrać instrument z mniejszą ilością blaszek, tak aby mieć pewność, że jakość brzmienia nas satysfakcjonuje.

Cezary Drums – profesjonalne doradztwo – doskonałe ceny

Jeśli nie wiesz, jaka kalimba najbardziej będzie Ci odpowiadać, przyjdź do naszego sklepu perkusyjnego w Rzeszowie, a my pomożemy Ci w wyborze. „Na żywo” wypróbujesz ich brzmienie, a także dopasowanie do Twoich rąk. Za korzystną cenę staniesz się właścicielem tego egzotycznego instrumentu. A jeśli chciałbyś dopiero rozpocząć swoją przygodę z grą na kalimbie lub doskonalić technikę, zapraszam na prywatne lekcje!