Jakie wybrać pałeczki do perkusji?

Pałeczki do perkusji są bezpośrednim przewodnikiem naszych ruchów i niczym przedłużenie rąk powinny przekazywać na bębny każdy niuans naszej gry. W sklepach możemy znaleźć bardzo szeroką gamę  pałek z różnych materiałów, o zróżnicowanych długościach, grubościach, kształtach i materiałach główek. Jak odnaleźć się w gąszczu propozycji i wybrać te, które najlepiej będą leżeć w naszej dłoni?

Z czego są wykonane pałeczki do perkusji?

Materiał, z jakiego zostały wykonane, są ważnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę wybierając pałki. Tworzywo sztuczne jest dobrym wyborem dla osób, które chcą długo cieszyć się ich posiadaniem. Jednak ich brzmienie jest zupełnie inne od brzmienia pałek drewnianych, a ponadto nie przyjmują one potu powodując ślizganie się dłoni. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się pałeczki wykonane z drewna:

Hikory – jest najczęściej używanym surowcem do produkcji pałek perkusyjnych. Pałeczki z tego drewna są bardzo trwałe i elastyczne. Hikora jest drewnem stosunkowo ciężkim, dzięki czemu bardzo dobrze leżą w dłoni, co przekłada się na łatwość ich kontroli.

– Klonu – wykonane z niego pałki  perkusyjne będą zdecydowanie lżejsze od tych hikorowych. Pałki klonowe polecane są szczególnie do lżejszej gry również ze względu na ich brzmienie. Jest ciepłe i stosunkowo wysokie.

– Grabu – ponieważ jest bardzo lekki, ale mało plastyczny, jego drewno jest najrzadziej używane do produkcji pałeczek do perkusji. Z tego drewna bardzo często robi się uchwyt pałek klasycznych ( Malletów )

– Dębu – to najtwardsze z drzew, dzięki  temu nadaje całemu zestawowi potężniejszego, ciemniejszego brzmienia przy kłującym soundzie talerzy

Jakie znaczenie ma rodzaj i jakość materiału do pałek perkusyjnych?

Ciężkość, twardość, a także wytrzymałość mają ogromne znaczenie na odczucia, jakie mamy biorąc pałki do ręki. Zawodowcy świadomie dobierają rodzaj pałeczek, w zależności od sytuacji muzycznej czy jej rodzaju. Doskonale znają różnice wynikające z użycia różnych materiałów do wykonania pałeczek, a w połączeniu z ich kształtem, z czasem stają się przyzwyczajeniem. Osoby stawiające pierwsze kroki w grze na perkusji powinny wyjątkowo dobrze dobrać sprzęt, aby nie wypaczyć umiejętności gry. W naszym sklepie zawsze doradzimy, jakie pałki będą najlepsze.

Końcówki też odgrywają znaczenie

Kształt główki, a także materiał z jakiego są produkowane pałeczki do perkusji, mają również ogromne znaczenie. Każdy kształt i rozmiar końcówki nadaje różną charakterystykę dźwięku, tak jak główki drewniane, syntetyczne, a także nylonowe i z filcem. Nie ma jednych, idealnych pałek dla perkusisty. Na przestrzeni lat stworzono wiele odmian tego podstawowego narzędzia, ponieważ muzycy nie lubią być ograniczani w procesie tworzenia.

Zdaj się na doświadczenie zawodowego muzyka!

Wybór pałeczek do perkusji nie jest sprawa łatwą. Zwłaszcza dla początkującego perkusisty. Dlatego przy ich pierwszym wyborze dobrze jest poprosić o pomoc specjalistę. W Podkarpackim Centrum Perkusyjnym Cezary Drums otrzymasz fachową poradę oraz szczegółowe wskazówki co do wyboru akcesoriów.