Jak wybrać odpowiednie pałeczki do perkusji?

Obecnie producenci pałek perkusyjnych dają nam dużą możliwość ich wyboru. Asortyment jest na tyle zróżnicowany, że wybór odpowiednich pałeczek, które spełniają nasze oczekiwania może stanowić nie lada wyzwanie. Wybór producenta, modelu, rodzaju materiału, długości, rodzaju główki pałeczek do perkusji może wywołać u początkujących muzyków sporo zmartwień i trudności podczas ich wyboru. Zatem czym się kierować aby stały się idealnie dopasowane do naszych preferencji? 

Drewno – najlepszy materiał dla pałeczek perkusyjnych

Główny podział pałeczek opiera się na rodzaju materiału z jakiego zostały wykonane. Dlatego też możemy wyróżnić dwa rodzaje drewniane oraz syntetyczne. Najbardziej rozpowszechnionym materiałem, z jakiego wykonuje się pałeczki do perkusji niewątpliwie jest drewno. Pałeczki wykonane z niego charakteryzują się wytrzymałością, elastycznością oraz realistycznym brzmieniem. Dlatego tak chętnie wybierane są przez muzyków.

Czy jakość idzie w parze z ceną?

Materiał jakim jest drewno powstaje bez udziału człowieka, dlatego może posiadać wszelkiego rodzaju wady (sęki, przebarwienia…), Dotyczy to pałeczek drugiego sortu, które są znacznie tańsze w porównaniu z pałeczkami perkusyjnymi pierwszej klasy, których jakość jest znacznie lepsza a wcześniej wspomniane wady nie występują.

Jakie drewno jest nadaje się do produkcji pałek perkusyjnych?

Kolejnym elementem cechującym pałeczki z drewna jest gatunek drzewa z jakiego są wykonane.

  • Najczęściej używanym surowcem do tworzenia pałek jest drewno hikory, czyli orzecha północnoamerykańskiego. Swoją sławę zawdzięcza dużej wytrzymałości (nie pękają po długości) dzięki spójnej strukturze połączeń włókien. Wadą takich pałeczek jest łuszczenie się co prowadzi do tworzenia się coraz cieńszego obwodu. Innym znanym używanym materiałem jest klon. Cechuje się lekkim, wysokim i elastycznym brzmieniem. Pałeczki takie są bardzo lekkie a co za tym idzie mało wytrzymałe. Polecane są do łagodnej gry dla muzyków lubiących jazz lub delikatne odmiany muzyki.
  • Dąb jest bardzo twardym drewnem, co przekłada się na elastyczność pałeczek. Jest ona znacznie mniejsza niż w przypadku tych wykonanych z hikory. Jest to również sporą zaletą, ponieważ są one z tego względu bardzo wytrzymałe. Dąb wyróżnia się również punktowym brzmieniem i polecany jest dla osób poszukujących materiału do mocniejszego grania.
  • Coraz rzadziej spotykamy pałeczki do perkusji wykonane z grabu. Jest to drewno bardzo lekkie, lecz mniej plastyczne niż drewno klonu. Powoduje to, że są mniej wytrzymałe. Dają podobne brzmienie do tych wykonanych z klonu lecz nie brzmią tak wysoko.

Jak sprawdzają się syntetyczne?

Pałeczki do perkusji wykonane z materiałów syntetycznych są bardziej trwałe niż drewniane, cechują się innym brzmieniem oraz inaczej układają się w dłoni. W miarę długiej gry mogą zacząć się ślizgać w dłoniach. Wykonane są najczęściej z włókna grafitowego, z metalowym rdzeniem oraz plastikową osłoną na zewnątrz. Główną wadą pałeczek syntetycznych jest ich cena, która jest znacznie wyższa niż pałeczek drewnianych. 

Idealne dopasowanie, czyli dobór odpowiedniego rozmiaru

Na rynku występuje wiele modeli pałeczek do perkusji, które zostały odpowiednio oznaczone, aby ułatwić wybór osobom kupującym. Oznaczenie składa się z cyfr i liter.  Początkowa cyfra oznacza długość oraz grubość, natomiast literka określa kształt i typ główki. Im większa jest liczba na początku oznaczenia, tym pałeczka do perkusji jest cieńsza. Dodatkowa litera X na końcu oznacza wersję, która jest  przedłużona. Grubość i długość pałeczek do perkusji powinna być odpowiednio dobrana do naszych wymagań. Im cieńsza pałeczka, tym lżejszy i łagodniejszy dźwięk będzie wydobywać z talerzy. Grubymi pałeczkami możemy sobie pozwolić na mocniejszą grę z wydobyciem głębszych brzmień.

Sprawdź, jak leżą w Twojej dłoni!

Przy wyborze powinniśmy kierować się wielkością naszej dłoni – dla mniejszych preferowane będą cieńsze pałeczki np. 7A, a dla większych – grubsze np. 5B. Długość pałeczki do perkusji ma przełożenie na jej siłę oraz zasięg. Dłuższe cechują się zwężonym przodem, który daje perkusiście dłuższy zasięg i większą swobodę. Długość jak i kształt wpływa na środek ciężkości Dla początkujących muzyków preferowane są pałeczki ze środkiem ciężkości bardziej z tyłu, bowiem jest ona łatwiejsza w opanowaniu oraz szybsza.

Pałki perkusyjne – jakie znaczenie ma dla nich główka?

Końcowym elementem budowy pałeczek do perkusji, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze jest typ główki. Ma on wpływ na brzmienie jakie zostanie wydobyte z talerzy. Materiał z jakiego wykonane są główki możemy podzielić przede wszystkim na: drewno, nylon i filc.

Drewniane

W miarę używania coraz twardszego drewna na końcówki pałeczki, będziemy mogli wydobyć coraz głębsze i skupione dźwięki.

Nylonowe

Główki nylonowe wydobywają jasny punktowy dźwięk natomiast te wykonane z filcu tłumią atak na talerzach.

Kształt i rozmiar główki ma decydujący wpływ na wydobywany dźwięk. Do najpopularniejszych  zaliczamy: okrągłe, owalne, stożkowe.

Wykończenie pałeczek do perkusji

Pałeczki mogą być surowe, lakierowane, pokryte farbą lub z gumowym uchwytem. Surowe są najbardziej optymalne dla naszej dłoni, ponieważ najłatwiej pochłaniają pot. Niestety, tego rodzaju pałeczki łatwo robią odciski podczas ich używania.

Lakierowane pałeczki choć są przyjemniejsze w dotyku, to osobom z problemem pocenia się dłoni mogą sprawić na samym początku trudności, ponieważ wyślizgują się z dłoni.

Te pokryte farbą mogą stanowić idealne rozwiązanie dla osób szukających nowych inspiracji. Najlepszym rozwiązaniem dla osób szukających pałeczek dobrze leżących w dłoni, będą te z gumową końcówką, które dodatkowo tłumią wibracje przechodzące na ręce podczas gry.