Instrumenty muzyczne: podział = gatunek?

Wszędzie słyszysz, jak istotny jest wybór instrumentu muzycznego? Problem ten spędza Ci sen z powiek? Nie martw się. Zaraz Ci udowodnimy, że decyzja (jakąkolwiek podejmiesz) nie zamyka Ci żadnej drogi rozwoju kariery. A jeśli zdecydujesz się na konkretny instrument, to powiemy Ci, w które miejsce na Podkarpaciu się udać.

Instrument muzyczny nie determinuje gatunku muzycznego

Wybór instrumentu muzycznego dla osób chcących zająć się muzykowaniem jest jedną z najważniejszych decyzji. Nie będzie to bowiem zwykły przedmiot do grania, lecz przyjaciel, który z czasem zacznie tworzyć z nami jedność. Należy przy tym pamiętać, że sam instrument nie kategoryzuje  gatunku muzycznego. To znaczy: skrzypce to nie tylko muzyka klasyczna, a trąbka i saksofon nie muszą występować jedynie w jazzie. Od nas zależy, w jaki sposób będziemy wyrażać samych siebie. Jedyną barierą, którą przychodzi pokonać, jest nasza kreatywność i odwaga do wychodzenia poza stereotypy. Za idealny przykład posłuży tu koncert, jaki Metallica zagrała wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną z San Francisco. Trash metal i muzyka klasyczna. Tego nie da się opisać, to trzeba po prostu usłyszeć! Orkiestra podkreśla nastrój, dźwięki, przekaz… Rodzimym przypadkiem zerwania z etykietami z pewnością okazał się Krystian Ochman, zwycięzca The Voice of Poland. Udowodnił, że głos typowo operowy nie zamyka drzwi do kariery w przemyśle rozrywkowym.

Instrumenty muzyczne – podział bez barier gatunkowych

Poniżej znajdziecie kolejne przykłady na to, że tylko od nas zależy, jak wykorzystamy instrument muzyczny.

Instrumenty strunowe

Słyszysz instrumenty strunowe – myślisz: gitara. A z czym może się ona kojarzyć? Z jednym z najsłynniejszych na świecie wirtuozem Carlosem Santaną. Współpracowali z nim tacy artyści jak, m.in., Rob Thomas (Smooth), wokalista Aerosmith Steven Tyler (Just Feel Better) czy frontman zespołu Nickelback Chad Kroeger (Into The Night). Jednak gitara to nie tylko rock. Można ją również spotkać (zwłaszcza klasyczną) w popie, utożsamianym z muzyką generowaną elektronicznie. W przypadku piosenki Seleny Gomez Back To You stanowi ona główny instrument muzyczny. Nie jest to jednak nowy zabieg, o czym świadczy Faith George’a Michaela (l. 90.). Poza tym, już w l. 80, gitara klasyczna posłużyła do mocniejszego zaakcentowania momentów w piosence Hiroshima wokalistki związanej z euro-dance Sandry. 

Smyczki w roli kreatorów stylu

Oprócz tego należy zauważyć, że wiolonczela czy skrzypce również nie muszą być przypisane do jednego gatunku, w tym przypadku muzyki klasycznej. Pierwszemu z instrumentów w przełamywaniu stereotypów z pewnością pomaga duet braci 2Cellos. Stali się oni sławni dzięki amerykańskiemu Mam Talent (Got Talent). Muzycy zajmują się tworzeniem – za pomocą 2-óch wiolonczel – coverów słynnych utworów muzyki rozrywkowej np. Smooth Criminal, They Don’t Care ABout Us (Michael Jackson), Smells Like Teen Spirit (Nirvana), Livin’ On A Prayer (Bon Jovi) czy Despacito (Luis Fonsi). Skrzypce natomiast stanowią nieodłączny element norweskiego piosenkarza Alexandra Rybaka, który w 2009 r. z piosenką Fairytale wygrał konkurs Eurowizji. 

Fortepianowe rewolucje

Kolejnym strunowym instrumentem muzycznym, który przestano utożsamiać z konkretnym stylem jest fortepian. Nie chodzi tu tylko o utwory Sylwii Grzeszczak. Już wcześniej znalazł on zastosowanie w rapie, o czym świadczy piosenka Mockingbird Eminema. Jednak dopiero serial Lucifer pokazuje pełną możliwość tego instrumentu. Odtwórca głównej roli bowiem wykonuje na nim covery, m.in. The Unforgiven Metalliki czy All Along The Watchtower Jimi’ego Hendrixa.

Instrumenty perkusyjne

Instrumenty perkusyjne w przeciwieństwie do pozostałych kategorii znajdują zastosowanie w zasadzie w każdym gatunku muzycznym. Przede wszystkim służą do wyznaczania rytmu, co łatwo zauważyć w takich piosenkach jak One More Night Maroon 5 czy Love The Way You Lie Eminema. Dodatkowo, wykorzystuje się je do podkreślenia refrenu jak w przypadku Moves Like Jagger wspomnianego zespołu Adama Levine’a czy Seven Nation Army The White Stripes. Do rzadkości należy sytuacja, gdy perkusista pełni także rolę piosenkarza. Jednym z najsłynniejszych wyjątków od tej reguły jest Phil Collins. Dotyczy to zarówno jego solowej kariery, jak i występów z zespołem Genesis. Oprócz typowego zestawu perkusyjnego, w muzyce rozrywkowej można się również dopatrzeć przykładów wykorzystania mniej oczywistych instrumentów. W zrealizowanej w Toruniu wideosesji Oksany Predko (uczestniczki 3. edycji The Voice Of Poland) w utworze Autobus pojawia się tamburyn, a w Kill Bill można podziwiać tongue drum, czyli wykonany z metalu lub stali bęben.

Instrumenty dęte

Czy saksofon w pierwszej chwili kojarzy się z jazzem? Są tacy, którzy zaprzeczą. Któż bowiem nie byłby w stanie przywołać w pamięci jego charakterystycznego dźwięku na początku piosenki George’a Michaela Careless Whisper? Kolejnym instrumentem typowym dla muzyki Louisa Armstronga jest trąbka. Razem ze wspomnianym saksofonem stanowią nieodłączny element utworów stworzonego przez dziennikarzy zespołu Poparzeni Kawą Trzy. Poza tym, w przypadku fletu prawdopodobnie niestety w przeważającej części skojarzenia będą stereotypowe (muzyka klasyczna). Jednak piosenka An Irish Pub Song The Rumjacks pokazuje, że nawet w rocku znajdzie się dla niego miejsce. Ponadto, również mniej typowe instrumenty dęte pojawiają się w przemyśle rozrywkowym. Jednym z nich jest róg pasterski charakterystyczny dla kultury góralskiej. Do polskiej kultury masowej wprowadził go zespół Golec uOrkiestra za sprawą piosenki Ściernisko.

Jeśli szukasz instrumentów perkusyjnych na podkarpaciu, to tylko u Drumsa

Jak widzisz, wybór instrumentu muzycznego to poważna sprawa, ale nic strasznego. Jeśli wybierzesz perkusję, to drzwi (również te wirtualne) u Cezarego Drumsa są dla Ciebie zawsze otwarte. Podkarpackie Centrum Perkusyjne to najlepsza jakość w regionie i konkurencyjne ceny. Dodatkowym atutem sklepu jest jego właściciel, zawodowy muzyk, który wie, czego trzeba, by wydobyć odpowiedni dźwięk.