Czym się różnią między sobą talerze perkusyjne?

Żaden zestaw perkusyjny nie może się obyć bez talerzy perkusyjnych, które są podstawowym jego  elementem i żaden perkusista – początkujący lub bardziej doświadczony nie może bez nich się obyć.

Talerze perkusyjne krok po kroku

Talerze perkusyjne należą do grupy idiofonów o nieokreślonej wysokości dźwięku.  Perkusista za ich pomocą mogą zarówno czarować, jak i hałasować, wszystko zależy od naszych umiejętności. Żywot talerza zaczyna się tak naprawdę od kawałka blachy, stąd też potoczna nazwa tego instrumentu. Wydawałoby się, że z okrągłego kawałka metalu nie da się zrobić instrumentu, ale pozory mogą mylić. Ten popularny materiał to poddane specjalnej obróbce metale takie jak: brąz, mosiądz a coraz częściej nowe srebro tj. mosiądz wysokoniklowy. W niektórych seriach wykorzystuje się cienkie warstwy złota.

Stop metalu formuje się w dysk, który następie przechodzi procesy obróbki, które nadadzą mu określony kształt. Gotowy talerz perkusyjny tworzą: kopułka (główka, dzwonek), łuk oraz krawędź. Taka budowa daje możliwość różnych technik gry na jednym talerzu.

Co wpływa na jakość talerzy perkusyjnych?

Na jakość ich brzmienia mają wpływ dwa główne czynniki. Pierwszym z nich jest materiał z jakiego są wykonane talerze czyli stop. Talerze można podzielić na trzy klasy: ekonomiczną, półprofesjonalną i profesjonalną. Blachy ekonomiczne najczęściej robione są z mosiądzu, idzie za tym niska jakość brzmienia. Talerze półprofesjonalne produkowane są ze stopu brązu B8. Z kolei blachy zawodowe to w głównej mierze stop brązu B20.

Drugim czynnikiem, który ma wpływ na brzmienie jest proces obróbki. Obecnie talerze obrabia się na dwa sposoby, mechaniczny i ręczny. Większość talerzy, nawet profesjonalnych wykonuje się mechanicznie, jednak proces obróbki zależy od producenta i serii. Wielu profesjonalnych muzyków mimo wszystko stawia na ręczną obróbkę, bowiem ten sposób jest oczywiście droższy i bardziej czasochłonny, ale przekłada się to na brzmienie talerza. W ręcznym sposobie, po każdym procesie toczenia, kucia i prasowania, wszystkie talerze poddawany jest testom pod niemal każdym względem co sprawia, że takie talerze są bez wad.

Podstawowe typy talerzy

Najpopularniejszym kryterium podziału talerzy perkusyjnych jest ich kształt, najpopularniejsze talerze to:

 • Talerze hi-hat
  To najpopularniejsze typ talerzy, bez których nie istnieje żaden zestaw perkusyjny. Ich wyróżnikiem jest to, że tworzy je para poziomo umieszczonych talerzy, a górny
  obsługuje się za pomocą pedału. Dźwięk takich talerzy jest przenikliwy i służy do nadawania tempa utworu. Talerze hi-hat mają średnicę 14 cali.
 • Talerze crash
  Zalicza się je do podstawowych części klasycznych zestawów perkusyjnych, bowiem często spotyka się zestawy, w których są co najmniej dwa crashe. Ten typ talerzy dobrze sprawdzi się w orkiestrach symfonicznych, ponieważ ich brzmienie charakteryzuje się ostrym, silnym i wyraźnym dźwiękiem. Najczęściej mają średnicę 16 cal
 • Talerze ride
  Podobnie do poprzednich, ten talerz perkusyjny znajduje się w niemal każdym klasycznym zestawie perkusyjnym. Talerze ride wyróżniają się brzęczącym dźwiękiem, a także dłuższym trwaniem tonu (pogłosem). Znajdują zastosowanie w utrzymaniu tempa utworu. Ich średnica to 20 cali.
 • Talerze china
  Te talerze wyróżniają się spośród innych, ponieważ ich profil jest odwrotny w stosunku do pozostałych talerzy. Takie wykonanie wpływa na brzmienie, które jest gwałtowniejsze, ciemniejsze i wybuchowe.
 • Talerze splash
  Ten typ talerzy jest najmniejszym talerzem w całym zestawie perkusyjnym. Rozmiar tych talerzy waha się najczęściej od ośmiu do dziesięciu cali, dlatego też dźwięki, jakie wydają, są często wykorzystywane w charakterze efektów dźwiękowych.

Grubość blachy też ma znaczenie

Standardowo talerze perkusyjne dzieli się też ze względu na grubość, która ma znaczący wpływ na brzmienie. Wyliczając od najcieńszej, wyróżnia się następujące grubości:

 • Paperthin
 • Thin
 • Medium thin
 • Medium
 • Medium heavy
 • Heavy

Postaw na zawodowca!

Jeśli stoisz przed wyborem talerzy do swojego zestawu pamiętaj, że są bardzo ważnym instrumentem w zestawie. Dobrze brzmiąca blacha to około 80% dobrego brzmienia całego zestawu, dlatego warto przed zakupem sprawdzić ich brzmienie na żywo w sklepie perkusyjnym, a także dobrać ich dźwięk do bębnów i werbli. Zapraszam do naszego sklepu w Rzeszowie, gdzie znajdziesz duży wybór talerzy i innych perkusjonaliów, dlatego z pewnością wyjdziesz usatysfakcjonowany.