Czym są dzwonki chromatyczne?

Kiedy patrzysz na ich zdjęcie, zapewne pierwsza Twoja myśl to „przecież to cymbałki”. Otóż nie. Co prawda Mickiewicz pisał o grze na cymbałach, ale to osobny temat i osobny instrument. Przede wszystkim dzwonki to instrument idiofoniczny, cymbały to z kolei instrument strunowy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat dzwonków chromatycznych?

Jak są zbudowane dzwonki chromatyczne?

Dla wielu może być to zaskoczenie, ale układ płytek na dzwonkach chromatycznych jest taki sam jak na fortepianie. Dzwonki to instrument, który posiada półtony między dźwiękami E i F oraz H i D. Grając po kolei wszystkie dźwięki, otrzymuje się skalę chromatyczną (inaczej zwaną skalą dodekafoniczną lub dwunastodźwiękową). Oznacza to, że otrzymuje się skalę, która składa się z kolejnych dźwięków, które różnią się od siebie o zaledwie pół tonu. Budowa dzwonków chromatycznych jest prosta. Zbudowane są z drewnianego stelaża i blaszanych płytek, w które uderza się pałeczkami. Najczęściej spotyka się wersję dzwonków chromatycznych, która pozwala na zagranie dwóch oktaw. Ze względu na nieskomplikowaną budowę dzwonki często spotyka się w różnego rodzaju szkołach i placówkach edukacyjnych. Instrument ten umożliwia szybką i łatwą naukę poszczególnych dźwięków.

Brzmienie dzwonków chromatycznych

Wygląd dzwonków może też przywodzić na myśl wibrafon. Zasadniczą różnicą między tymi instrumentami jest skala dźwięków. Dzwonki mają większy zasięg skali. Również samo brzmienie się różni. Dzwonki, pod względem klarowności i dynamiki, przypominają trójkąt. Wydobycie dźwięku odbywa się tutaj przez uderzenie płytek, najczęściej za pomocą pałeczek zakończonych również metalową główką. Nie jest to jednak jedyny sposób na wydobycie dźwięku, można na przykłąd przejeżdżać smyczkiem po płytkach, dzięki czemu uzyskuje się dźwięk o przeciągniętym, wysokim brzmieniu. Dźwięk wybrzmiewa długo, ale atak dźwięku jest krótki. Istnieje wiele technik i zabiegów, które wykorzystuje się podczas gry na dzwonkach chromatycznych. Tłumienie ręką płytek może poskutkować efektem vibrato, podobnie jak wykonywanie nią wertykalnych ruchów.

Wysokiej jakości dzwonki

Dzwonki chromatyczne drewniane to najpopularniejsza wersja tego instrumentu. Podstawa jest najczęściej wykonana z drewna liściastego. Płytki zawsze pozostają natomiast metalowe. Jednak w przypadku, kiedy instrument jest bardziej profesjonalny cena może sięgnąć nawet tysiąca złotych. Główną różnicą w przypadku różnych cen dzwonków to ilość oktaw i samo brzmienie. Dla osób uczących się grać, różnica będzie niezauważalna.

Cezary Drums – wybierz najlepsze instrumenty

Sklep perkusyjny w Rzeszowie Cezary Drums oferuje najwyższej jakości instrumenty. W ostatnim czasie do naszego asortymentu dołączył nowy instrument czyli dzwonki chromatyczne. Poza tym oferujemy szeroki wybór instrumentów perkusyjnych, zarówno dla osób, które dopiero zaczynają grać na bębnach, jak i dla starych wyjadaczy. Jeśli potrzebujesz dobrego sprzętu grającego zgłoś się do nas