Czym kierować się wybierając pałki perkusyjne? Sklep Cezary Drums podpowiada (cz. 2)

Spróbujemy nieco rozjaśnić kryteria, jakimi warto się kierować wybierając pałki perkusyjne. Sklepy zaopatrzone są w wiele modeli, a początkujący perkusiści często nie wiedzą, od czego zacząć poszukiwania.

Artykuł ten jest kontynuacją wpisu, w którym skupiliśmy się przede wszystkim na rodzaju tworzywa, z którego są wykonane pałeczki. Tym razem powiemy nieco więcej o ich rozmiarach czy sorcie, do którego zostały zakwalifikowane.

Rozmiar pałek perkusyjnych

Zakładamy, że przeczytałeś już poprzedni artykuł i wiesz co nieco o materiałach, z których wykonane są pałki perkusyjne. Sklep, który Cię interesuje ma zapewne na swojej stronie lub półkach również oznaczenia w stylu 5A, 2B, 7A. Są to parametry, które informują nas o rozmiarze pałeczek. Generalna zasada jest taka, że im większa liczba, tym krótsza długość pałeczki. Oczywiście od każdej reguły zdarzają się wyjątki i tak jest też w tym przypadku. Dobrym przykładem jest np. pałka z oznaczeniem 85 A, której rozmiar klasyfikuje się w przedziale pomiędzy 5 a 7A. 

Symbole literowe dotyczą z kolei grubości i tutaj zachowana została już pewna logiczna zależność. Im wyższa litera alfabetu, tym grubsza jest pałeczka. 

Niestety na skutek ciągłych dążeń producentów do osiągnięcia jak największego stopnia indywidualizmu, na rynku można spotkać wiele pałek, które będą różnić się między sobą mimo identycznego oznaczenia. Różnice te na szczęście nie są zbyt duże, ale i tak wprowadza to wiele niepotrzebnego zamieszania. 

Rodzaje główek

Aby wyczerpująco (o ile to możliwe) omówić temat, przyjmiemy podział na kształt i materiał, z którego wykonano główki. 

Kształt główki może być w zasadzie dowolny i ogranicza go jedynie wyobraźnia producenta (lub artysty, który składa specjalne zamówienie). Niemniej jednak do najpopularniejszych kształtów można zaliczyć:

  • Acorn – kształt żołędzia. Najbardziej klasyczny model, który ułatwia zachowanie pełnej kontroli; 
  • Ball – okrągły kształt, największe odbicie;
  • Oval – owalny kształt, nieco mniejsze odbicie;
  • Barret – “baryłkowaty” kształt. Wywołuje wyważone, równomierne dźwięki.

Pałki perkusyjne mogą mieć drewniane lub nylonowe zakończenie (nie jest to wyczerpujący podział, ale pozostałe rodzaje główek można spotkać znacznie rzadziej).

Perkusiści najczęściej sięgają po główki drewniane. Ich największą zaletą jest wyważenie proporcji pomiędzy pełnym brzmieniem i dobrą artykulacją. Wydobywany dźwięk różni się w zależności od materiału, z którego pałeczka jest wykonana. Miękkie drewno jest źródłem ciemniejszych i pełniejszych brzmień, a twardsze emituje ostrzejsze i bardziej skupione dźwięki. Z kolei nylonowa główka pozwala na wydobycie jasnego, punktualnego brzmienia. 

Sort pałeczek

Drewno jest materiałem naturalnym, w związku z czym wykonane z niego wyroby mogą się różnić i posiadać drobne niedoskonałości (np. sęki czy przebarwienia). Producenci akcesoriów perkusyjnych poradzili sobie z tym problemem, segregując pałeczki na te:

  • pierwszego sortu – są one niemalże perfekcyjnie dobrane ze sobą pod względem koloru, wagi, wyważenia, wyglądu oraz wydobywanego dźwięku. 
  • drugiego sortu (tzw. wersje budżetowe) – są parowane z mniejszą precyzją. Mogą też pojawić się na nich drobne defekty tj. przebarwienia. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z perkusją i planujesz kupić pałki perkusyjne – sklep Cezary Drums radzi, aby wybrać właśnie ten rodzaj. Występujące niedogodności są naprawdę niewielkie, a cena jest zauważalnie niższa. Z tego też względu sięga po nie wielu perkusistów. 

Pałki perkusyjne – sklep Cezary Drums zaprasza na zakupy

Dla wszystkich tych, którzy chcą kupić pałki perkusyjne, sklepCezary Drums może mieć coś do zaoferowania. Znajdziesz u nas zarówno produkty znanych producentów, jak i tych, którzy dopiero wchodzą na rynek. Dzięki temu znajdziesz u nas akcesoria i instrumenty perkusyjne (tj. ksylofon, marimba, cajon, dzwonki, talerze, pałki do marimby, pałki do wibrafonu i wiele innych) na każdą kieszeń. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem.