Czym kierować się wybierając pałki perkusyjne? Sklep Cezary Drums podpowiada (cz.1)

Kompletowanie zestawu perkusyjnego oraz potrzebnych akcesoriów może przyprawić o zawrót głowy niejednego początkującego “pałkarza”. Przykładem jest, chociażby zakup pałek perkusyjnych, pałek do marimby czy pałek do wibrafonu. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele modeli, które różnią się między sobą materiałem, kształtem, długością, producentem i ceną.

Na początku śmiało można wybrać tańsze pałki perkusyjne. Sklep muzyczny (czy raczej jego personel) powinien doradzić Ci w wyborze odpowiedniego sprzętu oraz akcesoriów. Przed tym zachęcamy jednak do zapoznania się z artykułem.

Zakup pałek perkusyjnych w sklepie muzycznym

Wybierasz swoje pierwsze pałki perkusyjne, sklep, który odwiedziłeś, może poszczycić się szerokim asortymentem, a Ty dostajesz oczopląsu. Nie panikuj – kompletując zestaw perkusyjny, warto poznawać poszczególne elementy po kolei. Dokładnie tak, jak podczas nauki gry na instrumencie. Nikt nie umie uderzać od razu we wszystkie talerze, werble i dzwonki. Najczęściej zaczynasz od jednego, dodając z czasem kolejne uderzenia i kombinacje. A zatem zaczniemy od jednego z najważniejszych parametrów, jakim jest…

Materiał, z którego wykonano pałki perkusyjne

Jakość surowca, z którego wykonano pałki perkusyjne, ma wpływ na ich jakość. Reguła ta nie powinna nikogo dziwić, ponieważ tę zależność można zauważyć niemal we wszystkich dziedzinach życia. Dlatego też warto przemyśleć swoją decyzję i dostosować zakup do oczekiwań.

W największym uproszczeniu, pałki perkusyjne można podzielić na:

  • drewniane,
  • syntetyczne.

Drewniane pałki perkusyjne

Jest to najpopularniejszy rodzaj pałeczek dostępnych na rynku. Gra drewnianymi pałeczkami jest o wiele wygodniejsza, ale z uwagi na to, że jest to materiał, którego powstawanie odbywa się bez udziału człowieka, mogą pojawić się na nim niedoskonałości tj. sęki, krzywizny, przebarwienia itp. Problemy te pojawiają się jednak tylko w przypadku pałek drugiego sortu. Wynagradza to jednak ich znacznie niższa cena, która sprawia, że wielu perkusistów jest w stanie zaakceptować wspomniane wady.

Gatunek wykorzystywanego drewna

Najpopularniejszymi gatunkami drewna, wykorzystywanymi do produkcji pałeczek perkusyjnych są:

  • hikora (orzech północnoamerykański) – materiał ten wiedzie prym na rynku perkusyjnym z uwagi na jego dużą wytrzymałość i elastyczność. Zawdzięczamy to m.in. specyficznej strukturze tego drewna. Pałki te bardzo rzadko łamią się na pół i są odporne na mocne uderzenia. Ponadto hikora jest stosunkowo ciężkim drewnem, dzięki czemu wykonane z niej pałeczki lepiej leżą w dłoni;
  • dąb – pałeczki z dębu są bardzo twarde a przez to mniej elastyczne. Charakteryzuje je precyzyjne, punktowe brzmienie.  Ich wytrzymałość jest mniejsza, niż ma to miejsce w przypadku hikory, ale wciąż pozostaje na zadowalającym poziomie, więc mogą być dobrą alternatywą;
  • klon – jest lżejszy i mniej wytrzymały, dlatego wykonane z niego pałeczki rekomenduje się raczej w przypadku delikatniejszej gry. Przemawia za tym również ich brzmienie, które jest ciepłe i stosunkowo wysokie;
  • grab – pałki wykonane z grabu charakteryzują się największą lekkością. Są przy tym najmniej wytrzymałe, przez co coraz rzadziej można je spotkać na rynku.

Pałki perkusyjne z tworzyw sztucznych

Pałeczki z tworzyw syntetycznych można spotkać coraz częściej m.in. u perkusistów rockowych i metalowych. Mają one nieco inne brzmienie, ale są wytrzymalszą alternatywą dla drewna, ponieważ dość trudno je złamać. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba będzie już w nie inwestować. Są one bowiem zbudowane z elementów tj. pierścienie, które po pewnym czasie mogą wymagać wymiany.

Jako wadę pałek syntetycznych można wskazać brak zdolności do pochłaniania wilgoci, przez co przy intensywnym użytkowaniu mogą zacząć ślizgać się w dłoni.

Nie wiesz, jak dobrać pałki perkusyjne? Sklep Cezary Drums przychodzi  z pomocą

Ponieważ temat doboru pałeczek jest dość szeroki, podzielimy go na dwie części. W kolejnym artykule powiemy nieco więcej m.in. o kształcie główek czy rozmiarze pałeczki.

Jeśli chcesz, aby ktoś pomógł dobrać Ci pałki perkusyjne, sklep Cezary Drums w Rzeszowie jest otwarty codziennie od poniedziałku do soboty. Zadzwoń wcześniej i umów się na spotkanie z właścicielem, który z pewnością wspomoże Cię swoim doświadczeniem i dobrą radą. Zapraszamy!